Matera, akwarela, 24x24cm Matera, akwarela, 24x24cm

Matera - akwarela 24x24cm


1000zł

niedostępne

Akwarela powstała na początku pandemii (14 kwietnia 2020). Jest pewną tęsknotą za tym co zostało nam uniemożliwione i odebrane. Coś co traktowaliśmy już tak naturalnie jak oddychanie. Wolność jest jak doskonale dopasowany i działający organ. Dopiero gdy zaczyna szwankować lub całkowicie zostaniemy go pozbawieni zauważamy ile tak na prawdę dla nas znaczył. Często jest już za późno i pozostaje jedynie tęsknota. Wierzę jednak w to, że naszą wolność uda się uratować - granice zostaną zniesione, hotele otwarte, a samoloty znowu przeniosą nas tam, gdzie nas jeszcze nie było lub gdzie chcemy znów zagościć.

"Matera" to akwarela, która została doceniona na IV przeglądzie Sztuki i Rękodzieła "Powiązania" w 2020 roku zdobywając Nagrodę Główną.

 

Kilka słów o Materze - miasto (w sumie nie tylko bo także cała gmina) we Włoszech (Basilicata, w prowincji Matera). Historyczny, starożytny fragment miasta, zwany Sassi to unikalne, drążone w skale, domy (domostwa) z murowanymi fasadami. Matera została w 1993 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie była to unikalna w skali światowej zabudowa - wręcz przeciwnie - była traktowana jak slumsy - bez kanalizacji, bieżącej wody, nowoczesnej infrastruktury. Duża część budynków rozrastała się na dziko, bez żadnych zezwoleń. Dopiero w 1954 roku ludzie zostali przymusowo eksmitowani do nowoczesnych budynków, a miasto zostało przystosowane do odwiedzania turystów i... ekip filmowych. Na potrzeby filmu "Pasja" Mela Gibsona wykorzystano właśnie to unikalne miasteczko. Zapraszam po całą masę ciekawych informacji na fascynującą stronę www.italia-by-natalia.pl - dowiecie się o wiele więcej.

© VEREB.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone