
AI czyli sztuczna inteligencja, a sztuka
- Published in Blog
- Read 200 times
Coraz więcej przykładów i informacji płynie z mediów na temat sztucznej inteligencji. AI (SI) weszło na pełnej wyważając drzwi wielu dziedzin, w tym przede wszystkim uznawanych za zarezerwowanych tylko dla ludzi czyli związanych z kreatywnością. Sztuki wizualne, muzyka, architektura, poezja (i wiele innych) w najbliższym czasie będzie musiało być przewartościowanych. Wielu wieszczy koniec malarstwa, grafiki komputerowej i muzyki. Czy aby na pewno?
Koniec sztuki jaką znamy
Ile razy to już słyszeliśmy. Camera Obscura miała być pomocnym narzędziem do usprawniania pracy artystów w celu kopiowania i przenoszenia kompozycji bezpośrednio na płótno czy papier. Wielu uwczesnych twórców było posądzanych o ułatwianie sobie pracy (Da Vinci, Vermer). Fotografia miała być końcem malarstwa bo przecież wiernie odzwierciedlała rzeczywistość, a wynalezienie możliwości tworzenia kolorowych zdjęć to już istna rewolucja. Nic tylko pakować manatki i zająć się wypasaniem kóz. Kolejnym końcem malarstwa, sztuki i w ogóle kreatywności miała być era komputerów. Szybko i sprawnie można było stworzyć, a potem wydrukować w nieskończonej ilości kopii własne dzieła. I to na wszystkich mediach. I to w każdym formacie. I to ze znakomitą jakością. Nie no, nie ma co... KONIEC. A teraz przychodzi AI! Sztuczna inteligencja wchodzi cała na biało i generuje lasujące mózg obrazy w kilka sekund w stylu i jakości jaką się tylko zapragnie. Chcemy stworzyć "Krzyk" Muncha w stylu Van Gogha? Proszę bardzo! Chcemy zobaczyć Mona Lisę na jednym obrazie z Damą z łasiczką (przepraszam, gronostajem) w stylu Picassa? Nie ma sprawy. Chcemy rozszerzyć kadr "Wyspy umarłych"? Co za problem. AI to wszystko zrobi. Ba! Zaproponuje nawet kilka wersji, a jak chcemy doda chmurki i kotki i posypie brokatem.
Możliwości sztucznej inteligencji - kilka przykładów
Będąc ciekawym nowych technologii nie mogłem pobawić się możliwościami jakie daje SI. Korzystając z MidJourney wygenerowałem kilka grafik chcąc zobaczyć czy rzeczywiście AI potrafi uchwycić styl farb wodnych, olejnych czy czarno-białych grafik. Tak, potrafi. I to jak! Wystarczy wpisać kilka fraz z odpowiednimi parametrami (np. "city landscape in sunset after rain, watercolor efect") i otrzymamy 4 propozycje:
Po wybraniu jednej mamy możliwość wygenerowania jej z lepszą jakością - oto przykład:
Innym przykładem jest zabawa z programem Photoshop w wersji BETA, który zawiera narzędzie "wypełnienie generatywne". O ile AI Adobe ma czasem problem z generowaniem obrazów na podstawie dostarczonego opisu (nie zawsze generowało to co chciałem mimo wielu prób) to już rozszerzanie kompozycji z pierwotnego obrazu często wychodzi imponująco. Wymyśliłem sobie taką zabawę - a co by było gdyby artysta miał większe płótno do dyspozycji? Gdyby oryginalny obraz był tylko fragmentem całości? Poniżej umieściłem linki do kilku efektów moich artystycznych eksperymentów.
Pragnę też zwrócić uwagę na fakt, że po rozszerzeniu kompozycji oryginalny przekaz często zanika. Zmienia się znaczenie dominanty praktycznie każdego dzieła. Swoje odczucia opiszę w każdym przykladzie z osobna.
Zapraszam do artykułów "Sztuczna Inteligencja AI...":