Edward Munch - Krzyk

Sztuczna Inteligencja AI - Edward Munch - Krzyk

  • Published in Blog
  • Read 242 times

Obraz pt. "Krzyk" Edvarda Munch'a to symbol ekspresjonizmu z 1893 roku do dziś budzi emocje i jest chętnie wykorzystywany w kulturze masowej. AI (sztuczna inteligencja), a dokładnie wypełnienie generatywne, udostępnione w programie Photoshop (w wersji beta) stworzyło poniższe interpretacje tego ikonicznego dzieła. Pozwoliłem sobie na opisanie tego co najbardziej zwróciło moją uwagę. Ciekawe jest to że AI jakby rozumiało intencję twórcy oraz rozpoznawało elementy rozwijając je według własnego uznania (np. most i balustrada)

Propozycja nr 1. Główny bohater ma nogi! Warte wspomnienia jest także ciekawie przeciągniecie mostu z pionową belką oraz dodanie balustrady z lewej strony. Pociągnięcia pędzla z prawej strony wydają się być równie ekspresyjne co oryginalne. Dobór kolorów i dodanie brązów współgra z oryginałem. Centralna kompozycja jest wymuszona (oryginał pozostawiłem w centrum) nieco zaburza pierwotny przekaz, ale z drugiej strony krzycząca głowa z trupim spojrzeniem stała się bardzo kontrastująca i zwraca uwagę.

Edward Munch - Krzyk - v1

Propozycja nr 2. W tej wersji dzieje się więcej niż w pierwszej - AI dodało kilka postaci z prawej strony. Dodało także ciemną plamę w górnym-prawym rogu - górującą nad całością, sugerującą coś czychającego i dominującą nad głównym bohaterem (śmierć? fatum?). Z lewej strony, obok idących z tyłu postaci, znajdują się także niepokojące ni to snopy, ni to ludzie, układające się w rozciągnięty kształt czaszki. Błękity z prawej strony wydają sie świecić własnym blaskiem.

Edward Munch - Krzyk - v2

Propozycja nr 3 pełna ekspresyjnych pociągnięć. Most nie ma balustrady z lewej strony (jak w wersji 1) i kompozycja rozlewa się tworząc promieniste mazy prowadzące wzrok do postaci z tyłu. Prawa strona to ciekawie wymalowany most z pionową, wspierającą belką oraz ekspresyjne, kotłujące się maźniecia.

Edward Munch - Krzyk - v3

Powyższe opracowanie to efekt zabawy sztuczną inteligencją - dokładniej - wypełnieniem generatywnym w programie Photoshop Beta. Aby zobaczyć efekty moich eksperymentów oraz ich (subiektywnych) interpretacji zapraszam do artykułów "Sztuczna Inteligencja AI...":

© VEREB.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone