Vincent van Gogh - gwieździsta noc

Sztuczna Inteligencja AI - Vincent van Gogh - gwieździsta noc

  • Published in Blog
  • Read 143 times

Vincent van Gogh wypracował swój niepowtarzalny styl. Odkąd tylko usłyszałem o sztucznej inteligencji generującej obrazy zastanawiałem sie czy ta technologia potrafi tworzyć grafiki w stylu konkretnych artystów. Oczywiście, że tak. Poniżej przedstawiam efekty działań AI na bazie jednego z dzieł vincenta van Gogh'a - Gwieździsta noc. Oryginał umieściłem w centrum, a kompozycję rozszerzyłem w każdym kierunku.

Propozycja nr 1 z ciekawą i moim zdaniem udaną próbą utrzymania stylu w każdym kierunku. Dodanie brązów i czerwieni nie do końca współgra z oryginałem, a dodanym elementom, szczególnie na dole, brakuje szczegółów. Samo niebo trzyma jednak klimat. Niektóre elementy przypominają nieco Chagall'a i ma się wrażenie że z falujących błękitów wyłoni się jakaś kobieca postać rusałki.

Vincent van Gogh - ai - v1

Propozycja nr 2 jest bardziej niepokojąca. Niebo nie trzyma szczegółowości i gwiazdy bardziej przypominają kwiaty. Nie ma charakterystycznych śladów pędzla. Tak samo dolna część - zielenie to jakby rozmazane mchy - brak falujących, mocnych pociągnięć pędzla.

Vincent van Gogh - ai - v2

Propozycja nr 3 wydaje się jakby bardziej ekspresyjna. Niebo przypomina górę lub falę dominującą nad miastem. Dodanie żółci nawiązuje jakby do innych dzieł van Gogh'a (np. słoneczników). Dół bez szczegółów traci na klimacie. Wygenerowana grafika jednak ma coś co utrzymuje ciekawy klimat.

Vincent van Gogh - ai - v3

Powyższe opracowanie to efekt zabawy sztuczną inteligencją - dokładniej - wypełnieniem generatywnym w programie Photoshop Beta. Aby zobaczyć efekty moich eksperymentów oraz ich (subiektywnych) interpretacji zapraszam do artykułów "Sztuczna Inteligencja AI...":

© VEREB.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone