Mikołów, 80x60, gwasz Mikołów, 80x60, gwasz

Mikołów - urokliwa architektura

  • Published in Gwasze
  • Read 203 times

1000zł

Obraz dostępny

Miejski Dom Kultury w Mikołowie ogłosił konkurs z cyklu "Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej" (XI edycja) pt. "Urokliwa Architektura Mikołowa". Postanowiłem wziąć udział. Długo walczyłem z pokusą wybrania zdjęcia z internetu i przekształcenia go w formę malarską. Doszedłem jednak do wniosku, że po pierwsze - będzie to jedynie odtwórcze, po drugie - nie będzie to zbyt kreatywne, a po trzecie - nie wyczerpie tematu, bo czy można jednym motywem określić całą, urokliwą architekturę? A do tego jak zawrzeć ducha czasu w taki sposób, aby za 5, 10, 50 lat ktoś mógł powiedzieć, że to jest obraz z 2020 roku... Tego roku... Stąd oprócz elementów architektonicznych zgodnych z tym co widać na pierwszy rzut oka (prostopadłe bryły, regularne okna) są i takie nie do końca uchwytne, jakby wyłaniające się z naszych wspomnień. Wiemy przecież jak wygląda ratusz czy kościół. Nie będąc jednak na rynku od dawna już tylko przypuszczamy jak wyglądał wtedy, gdy byliśmy tam po raz ostatni. Do tego, w tym pokręconym 2020 roku, nawet jeśli tam bywamy, to tylko ukradkiem. Tak jak ten przechodzień umykając samotnie gdzieś w dal. Dobrze, że chociaż fontanny jeszcze z lekka szumią.

Nie wiem na ile szanowne Jury było wnikliwe w analizie mojego obrazu, a na ile po prostu spasował im motyw do okładki katalogu (choć szczerze wierzę w to, że gdyby tylko o to chodziło, wystarczyłoby wyróżnienie), ale udało mi się zdobyć równorzędną główną nagrodę. Jak już wspomniałem obraz "Mikołów" stał się główną twarzą wystawy i chcę to głośno wykrzyczeć:

Obraz zdobył równorzędną, główną nagrodę w organizowanym przez MDK Mikołów XI Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej pt. "Urokliwa Architektura Mikołowa"

 

Serdecznie dziękuję MDK z Mikołowa za przeprowadzenie konkursu i za konsekwencję i wytrwałość w dążeniu do tego, żeby otworzyć wystawę mimo niesprzyjających warunków. Pozdrawiam wszystkich uczestników - to dla mnie zaszczyt znaleźć się w tak wspaniałym gronie. Serdecznie zapraszam na wystawę - do MDK w Mikołowie do 28 lutego 2021 można oglądać prace uczestników oraz nabyć kalendarze z ich pracami.

Ach, zapomniałbym o informacjach technicznych: format to 80x60cm, technika - gwasz.

W poniższej galerii pozwoliłem sobie wykorzystać jedną fotografię (tą z katalogami) należącą do MDK.

© 2021 VEREB.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone