
Sztuczna Inteligencja AI - Beksiński - Kołyska
- Published in Blog
- Read 264 times
Obrazy Zbigniewa Beksińskiego powalają widza w kilku różnych aspektach. Po pierwsze - tematyka prac to iście postapokaliptyczne kadry w surrealistycznym ujeciu. Po drugie - często żabia perspektywa i ciasna kompozycja sprawiają wrażenie przytłoczenia i uczestniczenia w wydarzeniach. Postacie albo są skierowane wprost na widza (świdrują go obezwładniającym spojrzeniem), albo odwrócone, jakby wychodzące z kadru. Nie mówiąc już o twarzach, obliczach, bez oczu, z zasłonietymi oczami). Do tego, po trzecie, kolorystyka obrazów często dominująca i spójna. Po czwarte - drobiazgowość i dbałość o szczegóły, szczególnie w pierwszym okresie twórczości, bywa powalająca. Jak z tym wszystkim poradziła sobie sztuczna inteligencja?
W propozycjach 1-3 oryginał znajduje sie na środku, a kompozycję rozszerzylem na boki i w dół. Chciałem utrzymać żabią perspektywę i byłem ciekawy czy zostanie zachowany charakter i kompozycja oryginalnego obrazu. Moim zdaniem otrzymane wariacje trzymają klimat, choć zatraciła się szczegółowość i widz nie szczególnie zwróci uwagę na przekaz "IN HOC SIGNO VINCES" ("pod tym znakiem zwyciężysz"), który zachęca do refleksji i szukania własnej interpretacji obrazu.
Propozycja nr 1.
Propozycja nr 2
Propozycja nr 3
W propozycjach 4-6 orginał umieściłem na środku, ale kompozycję rozszerzyłem do góry i na boki. Obraz całkowicie zmienił swój charakter. Dominujący nad widzem betonowy zaułek, w którym rozgrywa się akcja i który zamyka kompozycję z każdej strony sprawiając wrażenie, że nie da się uciec od tego co dzieje się na przed nami teraz jest tylko kawałkiem ogrodzenia czy budynku, a dziejąca się historia to tylko jeden z elementów, obok którego możemy po prostu przejść i wręcz uciec lub nie zwrócić uwagi na rozgrywającą się tragedię.
Propozycja nr 4
Propozycja nr 5
Propozycja nr 6
Sztuczna inteligencja utrzymała styl i kolorystykę Beksińskiego ciekawie rozwijając niektóre wątki (np. lewa ręka pożeranego przez ptaki osobnika rozwija się w gałęzie, na których te ptaki mogą usiąść, betonowe ściany tworzą domy, budynki lub drzewa)
Powyższe opracowanie to efekt zabawy sztuczną inteligencją - dokładniej - wypełnieniem generatywnym w programie Photoshop Beta. Aby zobaczyć efekty moich eksperymentów oraz ich (subiektywnych) interpretacji zapraszam do artykułów "Sztuczna Inteligencja AI...":