Beksiński - Kołyska

Sztuczna Inteligencja AI - Beksiński - Kołyska

  • Published in Blog
  • Read 264 times

Obrazy Zbigniewa Beksińskiego powalają widza w kilku różnych aspektach. Po pierwsze - tematyka prac to iście postapokaliptyczne kadry w surrealistycznym ujeciu. Po drugie - często żabia perspektywa i ciasna kompozycja sprawiają wrażenie przytłoczenia i uczestniczenia w wydarzeniach. Postacie albo są skierowane wprost na widza (świdrują go obezwładniającym spojrzeniem), albo odwrócone, jakby wychodzące z kadru. Nie mówiąc już o twarzach, obliczach, bez oczu, z zasłonietymi oczami). Do tego, po trzecie, kolorystyka obrazów często dominująca i spójna. Po czwarte - drobiazgowość i dbałość o szczegóły, szczególnie w pierwszym okresie twórczości, bywa powalająca. Jak z tym wszystkim poradziła sobie sztuczna inteligencja?

W propozycjach 1-3 oryginał znajduje sie na środku, a kompozycję rozszerzylem na boki i w dół. Chciałem utrzymać żabią perspektywę i byłem ciekawy czy zostanie zachowany charakter i kompozycja oryginalnego obrazu. Moim zdaniem otrzymane wariacje trzymają klimat, choć zatraciła się szczegółowość i widz nie szczególnie zwróci uwagę na przekaz "IN HOC SIGNO VINCES" ("pod tym znakiem zwyciężysz"), który zachęca do refleksji i szukania własnej interpretacji obrazu.

Propozycja nr 1.

Beksiński - Kołyska

Propozycja nr 2

Beksiński - Kołyska - v2

Propozycja nr 3

Beksiński - Kołyska - v3

W propozycjach 4-6 orginał umieściłem na środku, ale kompozycję rozszerzyłem do góry i na boki. Obraz całkowicie zmienił swój charakter. Dominujący nad widzem betonowy zaułek, w którym rozgrywa się akcja i który zamyka kompozycję z każdej strony sprawiając wrażenie, że nie da się uciec od tego co dzieje się na przed nami teraz jest tylko kawałkiem ogrodzenia czy budynku, a dziejąca się historia to tylko jeden z elementów, obok którego możemy po prostu przejść i wręcz uciec lub nie zwrócić uwagi na rozgrywającą się tragedię.

Propozycja nr 4

Beksiński - Kołyska - v4

Propozycja nr 5

Beksiński - Kołyska - v5

Propozycja nr 6

Beksiński - Kołyska - v6

Sztuczna inteligencja utrzymała styl i kolorystykę Beksińskiego ciekawie rozwijając niektóre wątki (np. lewa ręka pożeranego przez ptaki osobnika rozwija się w gałęzie, na których te ptaki mogą usiąść, betonowe ściany tworzą domy, budynki lub drzewa)

Powyższe opracowanie to efekt zabawy sztuczną inteligencją - dokładniej - wypełnieniem generatywnym w programie Photoshop Beta. Aby zobaczyć efekty moich eksperymentów oraz ich (subiektywnych) interpretacji zapraszam do artykułów "Sztuczna Inteligencja AI...":

© VEREB.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone